Rodzice chrzestni a płeć dziecka

Chrzest w kościele zarówno katolickim jak i prawosławnym to podstawowy sakrament, który wywodzi się już z Biblii. Jest to pierwszy sakrament małego dziecka dlatego też warto się do niego odpowiednio przygotować. W końcu to pierwszy i najważniejszy sakrament w życiu dziecka. Z tego też powodu warto przygotować się teoretycznie do tego rodzaju ceremonii. Właśnie tym się dzisiaj zajmiemy.

Teoria najważniejsza.

Wiele osób zadaje sobie pytanie jak wygląda chrzest u prawosławnych. Jeżeli chcemy ustalić szczegóły tej ceremonii, to warto udać się do najbliższego duszpasterza. Ustalimy tam nie tylko miejsce i datę sakramentu, ale również imię. To bardzo ważne, żeby te sprawę przedyskutować z duchownym, ponieważ dziecko otrzymując określone imię otrzymuje również za patrona świętego, który je nosił. Jest w tym celu przygotowana nawet specjalna lista.
Równie ważni są rodzice chrzestni, którzy powinni uczestniczyć w życiu duchowym chrzczonego dziecka, a chrzestni w wypadku śmierci dziecka przejmują nad nim opiekę. Jednak jak wybrać rodziców chrzestnych? Na pewno powinny to być osoby praktykujące. Na ostatnim soborze biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego oficjalnie ogłoszono podstawowe zasady chrztu dziecka w cerkwi oraz wyboru rodziców chrzestnych. Cerkiew dopuszcza przypadki, gdy jedno z chrzestnych było innego wyzwania, jednak jest tu pewna reguła. Ojcem chrzestnym chłopca powinien być mężczyzna wyznania prawosławnego, natomiast w przypadku dziewczynki prawosławna powinna być matka chrzestna.
Jak widać warto zapoznać się z teorią związaną z ceremonią chrztu. Szczególnie że istnienie nadal różnica w użyciu wody, ponieważ większość kościołów odeszło od zanurzania chrzczonej osoby na rzecz polewania głowy, jednak kościół prawosławny nadal preferuje właśnie tę formę chrztu. Z tego też powodu w trakcie doboru odpowiednich rodziców chrzestnych zapoznać się z dokumentacją ustaloną przez synod, by móc zachować jego postanowienia. W końcu dobór chrzestnych to poważna sprawa.

 

Author: bagatela10.pl