Maszyny używane w usługach poligraficznych

Żadna usługa poligraficzna nie mogłaby zostać wykonana bez użycia nowoczesnych maszyn poligraficznych. To dzięki nim z łatwością można sprostać nawet najtrudniejszemu i najbardziej czasochłonnemu zamówieniu Klienta.
Obecnie proces przygotowywania materiałów odbywa się w znacznej mierze komputerowo, co pozwala na szybszą pracę i lepszy jakościowo efekt końcowy. Komputer i branżowe programy to jednak nie wszystko: potrzebny jest również zaawansowany i wydajny sprzęt poligraficzny: prasa drukarska, naświetlarka, kserokopiarki, drukarki czy skanery.

Jak zbudowana jest maszyna drukarska

Maszyna poligraficzna (drukarska) służy do wykonywania druku na skalę masową (przemysłową). Obecnie są to urządzenia znacznie wydajniejsze i bogatsze niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Maszyna drukarska składa się z kilku zespołów, są to m.in.: korpus oraz napęd, zespół prowadzenia arkuszy, zespół drukujący, zespoły farbowy i nawilżający oraz zespół czyszczący. Poszczególne rodzaje maszyn mogą oczywiście różnic się od siebie. Maszyny tego typu mogą wykonywać druk rozmaitymi technikami. Do najczęściej używanych należą: offset, rotograwiura, sitodruk, fleksodruk, typografia jak również sprzęt poligraficzny wykorzystywany do druku cyfrowego.

Zadania i rodzaje naświetlarek

Naświetlarka to kolejne ważne urządzenie. Podstawowym zadaniem naświetlarki jest nanoszenie obrazu drukowego na formę drukową lub formę kopiową. Na rynku są dostępne różne rodzaje tego typu urządzeń: naświetlarki laserowe lub diodowe (LED) jak również bębnowe lub liniowe. W studiach DTP lub punktach poligrafii użytkowej (punkty ksero itp.) najczęściej wykorzystuje się naświetlarki do klisz.

Inne urządzenia

W zależności od zapotrzebowania punkty czy zakłady poligraficzne mogą być również wyposażone w specjalistyczne urządzenia służące do wzbogacenia oferowanych usług czy ich obróbki. Mogą to być takie sprzęty jak: kaszerówka, bigówka, foliarka lub naświetlarka do płyt. Dzięki takim urządzeniom można świadczyć nawet najbardziej skomplikowane usługi poligraficzne.

Author: bagatela10.pl