Właściwa waga a zajście w ciążę

Wiele kobiet planuje ciążę bardzo starannie a decyzja o chęci posiadania potomka jest uzasadniona i poprzedzona rozważaniami oraz uważnymi przemyśleniami. Ciąża wpływa na wszystkie aspekty życia kobiety dlatego decyzję o niej trzeba podjąć po namyśle a nie pod wpływem impulsu. Szczególną uwagę należy zwrócić na stan zdrowia kobiety – wiele osób, również młodych boryka się z rozmaitymi problemami zdrowotnymi, które mogą skutecznie uprzykrzyć codzienne życie. Ciąża zaś może te wszystkie trudności jeszcze spotęgować.
Bardzo ważna jest także kwestia dietetyki – często trudność z zajściem w ciążę może być spowodowana niewłaściwym odżywianiem i nadmiarem konserwantów w codziennych posiłkach. A co, jeśli mamy problem z zachowaniem właściwej wagi? Czy odchudzanie przed ciążą to dobry pomysł?

Właściwa waga

Wiele kobiet planujących ciążę zastanawia się jaka waga będzie dla nich odpowiednia. Na co dzień zwykle nie zwracamy na to uwagi podobnie jak na jadłospis. Starając się o dziecko, waga kobiety powinna być odpowiednia czyli nie powinnyśmy mieć zarówno nadwagi jak i niedowagi. Nasze BMI powinno być w normie, zgodne z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i wynosić od 18,5 do 24,9.
Jeżeli przyszła mama ma niedowagę, wówczas istnieje ryzyko przedwczesnego porodu i urodzenia dziecka o niskiej masie urodzeniowej. Wśród innych konsekwencji niedowagi u matki należy wskazać także gorszy rozwój łożyska, niewłaściwy wzrost i rozwój dziecka oraz większe ryzyko wad wrodzonych u płodu.
Niewłaściwe odżywianie może powodować także niedobory hormonalne, zaburzenia płodności i właściwego miesiączkowania.
Również nadwaga czy otyłość mogą wywoływać negatywne konsekwencje zarówno dla zdrowia matki jak i dziecka. U matki mogą wystąpić zespół metaboliczny, cukrzyca ciążowa lub nadciśnienie zaś u dziecka makrosomia objawiająca się dysproporcją rozmiaru brzucha w stosunku do głowy.

Odpowiedni jadłospis

Zarówno w czasie ciąży jak i przed zajściem w ciążę warto zadbać o odpowiedni i urozmaicony jadłospis, bogaty w składniki odżywcze i cenne minerały.
Warto skorzystać z pomocy dietetyka, który ułoży nam odpowiednią dietę. Ważne aby była to dieta zbilansowana, w której uzupełniamy wszystkie niezbędne substancje odżywcze oraz zaspokajamy wszystkie potrzeby organizmu.

 

Author: bagatela10.pl