Do niedawna panowało przekonanie, że po urodzeniu dziecka należy wstrzymać się z wychodzeniem na zewnątrz przez minimum dwa tygodnie. Dziś większość lekarzy jest zgodna, że już po kilku dniach bezpiecznie można spacerować z noworodkiem: oczywiście jeśli pogoda na to pozwala, nie występują skrajne temperatury czy gwałtowne opady deszczu.
Spacery z niemowlęciem – korzyści zdrowotne
Bez wątpienia częste, długie spacery niosą za sobą wiele korzyści zdrowotnych. Dotlenione dziecko lepiej sypia, jest bardziej odporne na choroby wirusowe i ma zdecydowanie większy apetyt. Podczas spaceru na świeżym powietrzu do mózgu dziecka dostaje się większa ilość tlenu, dzięki czemu może on się rozwijać. Spacery wiosną, latem i wczesną jesienią zapewniają dużą dawkę promieni słonecznych, które niezbędne są do produkcji witaminy D – mikroelementu, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu dziecka. Spacery to również świetny sposób na dojście do formy po porodzie: umiarkowane tempo spaceru jest bezpieczne dla kobiet także po cesarskim cięciu, a szybkie marsze to świetne ćwiczenie angażujące wiele partii mięśni i pozwalające na wysmuklenie sylwetki.
Spacery ze starszymi dziećmi
Nieco bardziej wymagające stają się spacery ze starszymi dziećmi. Już półtoraroczne dziecko z naszą pomocą może korzystać z placów zabaw, a kilkulatek może zająć się zabawą z kolegami i koleżankami. Spacery na plac zabaw to także świetna okazja dla świeżo upieczonej mamy do poznania innych kobiet, które przebywają na urlopach macierzyńskich i wychowawczych. Pamiętaj jednak, że istnieje przynajmniej 5 denerwujących rzeczy które usłyszysz na placu zabaw od starszych matek. Kilkulatka możesz już z powodzeniem zabierać na wycieczki górskie (oczywiście na szlaki dostosowane do umiejętności młodych podróżników) oraz przewozić w specjalnych siodełkach montowanych na rowerach. To świetne sposoby na uprawianie aktywności fizycznej, ciekawe zorganizowanie czasu, a także poznanie nowych, interesujących ludzi.
Najnowsze komentarze