Gadżety pomagające w nauce chodzenia – czy są potrzebne?

Chodziki i jeździki dla dziecka

W sklepach z wyposażeniem dla dziecka i rodzica, znajdziemy wiele przedmiotów. Wśród nich są oczywiście chodziki i jeździki, które mają wspomóc dziecko w nauce chodzenia, ale również pełnić funkcję zabawki. Najczęściej są wyposażone w kolorowe światełka, grzechotki, wydają sygnały dźwiękowe. To naprawdę dużo bodźców dla malucha, czy jednak są one zdrowe, dobre i potrzebne?

Rozwój dziecka

Natura jest wspaniała, a człowiek przez wiele lat przystosowywał się do życia na świecie. Gdy na ten świat przychodzi upragnione dziecko, rodzic chce zapewnić mu najlepsze warunki do rozwoju. Czy jednak czasami nie przesadzamy? Nauka podstawowych czynności takich jak chodzenie, spożywanie posiłków czy korzystanie z toalety to bardzo ważne etapy rozwoju każdego człowieka. Rodzic chce pomóc dziecku, ułatwić mu naukę i kupuje gadżety, które nie do końca są potrzebne, a czasami mogą działać na szkodę dziecka. Takim przedmiotem są właśnie chodziki i jeździki dla dzieci.
Oto zalety, które rodzice widzą w tego typu przedmiotach:
1. Dziecko jest bezpieczne, nie wywróci się, nie zrobi sobie krzywdy – owszem to prawda, ale prawdą jest również to, iż dziecko musi się czasami przewrócić. Jeśli nie będzie miało okazji tego zrobić, nie dowie się także, iż chodzić należy z uwagą, ponieważ w innym przypadku można zrobić sobie krzywdę. Pozwól doświadczać swojemu dziecku.
2. Pomagają w nauce chodzenia – niestety nie pomagają, a wręcz przeszkadzają. Dziecko korzystające z chodzika czuje się w nim bezpiecznie, ale jeśli jest już poza chodzikiem, boi się samodzielnie stawiać kroki.
To główne przyczyny, dla których rodzice decydują się na jeździk albo chodzik dla swojej pociechy. Okazuje się jednak, iż te przedmioty głównie przeszkadzają w nauce chodzenia. Jak więc nauczyć swoje dziecko chodzić? – po prostu mu nie przeszkadzać, ale czuwać nad postępami. Natura wie co dla nas najlepsze, dziecko jest wyposażone w możliwości, dzięki którym może uczyć się poruszania samodzielnie. Oczywiście warto, a nawet trzeba wówczas być przy malcu, aby czuwać nad jego bezpieczeństwem. Upadek na dywan nie jest niebezpieczny, ale już ze schodów tak.

Podsumowanie

Wychowanie dziecka to trudne zadanie, ale czasami warto pozwolić dziecku na doświadczanie. To bardzo ważne w procesie prawidłowego rozwoju, dzięki czemu maluch może lepiej poznawać otaczający świat i uczyć się jego prawideł. Na pewno kochasz dziecko, ale pamiętaj, że jeśli nie przewróci się czasami na dywan albo nie uderzy nie dowie się, iż trzeba poruszać się z ostrożnością.

Author: bagatela10.pl