Skóra tłusta i mieszana – podobieństwa i różnice

Na drogeryjnych półkach możemy spotkać linie kosmetyków przeznaczonych jednocześnie do cery tłustej i mieszanej. Te dwa typy cery są często przyrównywane do siebie. Co wspólnego ma cera tłusta z cerą mieszaną i dlaczego producenci kosmetyków traktują je jako jedną, wspólną kategorię?

 

Cera tłusta wydziela duże ilości sebum, inaczej łoju. Gruczoły łojowe pracują intensywnie, a ilość produkowanego sebum przekracza normę. Z tego powodu skóra szybko się przetłuszcza, powodując nieestetyczne świecenie i spływanie makijażu. Nadmiernemu przetłuszczeniu się mogą towarzyszyć również zaskórniki i rozszerzone pory. Cera mieszana posiada tłuste partie tylko w niektórych częściach twarzy, jak np. broda i czoło. Można więc uznać, że cera mieszana jest cerą tłustą tylko w niektórych jej obszarach. Najczęściej pozostałe części twarzy są wtedy suche lub normalne.

 

Kosmetyki do cery tłustej i mieszanej odpowiadają zatem na ten sam problem – przetłuszczanie się skóry. Mało popularną praktyką przy cerze mieszanej jest stosowanie kosmetyków do cery suchej bądź normalnej na obszary, które nie są objęte nadmiernym przetłuszczeniem się. Najczęściej jednak chcemy, aby nasze pielęgnacja twarzy była jak najbardziej minimalistyczna, dlatego tak chętnie korzystamy z linii kosmetyków przeznaczonych jednocześnie do skóry tłustej i mieszanej.

Author: bagatela10.pl