Czy chlorochina leczy koronawirusa

W obliczu epidemii, naukowcy poszukują skutecznych lekarstw na koronawirusa, który powoduje chorobę o nazwie Covid-19. W środowisku medycznym oraz mediach, głośno było o chlorochinie. Jak działa chlorochina i czy chlorochina leczy koronawirusa?

 

Chlorochina to lek na malarię, który jest w przypadku tej choroby powszechnie stosowany. Jednak malarię wywołuje pasożyt, a nie wirusy, więc dlaczego stosuje się ten środek w walce z koronawirusem?
Aby poznać jak działa chlorochina na wirusa, musimy wiedzieć, że wirus poprzez dostanie się do komórki rozpoczyna proces replikacji. Dzięki namnożeniu się w organizmie atakuje, a choroba postępuje w szybkim tempie. Chlorochina działa na pęcherzyki komórek ludzkich, zmieniając ich ph i uniemożliwiając tym samym wniknięcie wirusa w głąb komórki.

 

Kiedy zastanawiamy się, czy chlorochina leczy koronawirusa, powinniśmy wiedzieć, że pierwsze badania nad jej skutecznością, oprócz działania przeciwmalarycznego, miały miejsce w 2005 roku. Naukowcy próbowali ustalić wówczas, jak działa chlorochina w przebiegu SARS.
Długotrwałe stosowanie chlorochiny może prowadzić do ślepoty i śmierci. Dlatego zanim zaczniemy samodzielnie eksperymentować na własnym zdrowiu, powinniśmy zasięgnąć opinii lekarza. Co prawda, nawet najwybitniejsi specjaliści nie wiedzą, czy chlorochina leczy koronawirusa, na tyle skutecznie, aby ją masowo przypisywać pacjentom. Są natomiast zgodni, co do tego, że potrzeba jeszcze wielu badań, zarówno w laboratoriach, jak i na ochotnikach, aby mieć pewność, jakie leki czy szczepionki będą bezpieczne i dadzą pozytywne efekty w zapobieganiu i leczeniu Covid-19.

Author: bagatela10.pl