Wyjątkowy kamień, o bladozielonym zabarwieniu. Akwamaryn i jego charakterystyka.

Chętnie wykorzystywane do produkcji biżuterii akwamaryny, to wyjątkowe kamienie szlachetne, o wspaniałych właściwościach. Z racji niepowtarzalnego koloru, doskonałej przezroczystości oraz twardości, wykorzystywany jest głównie do produkcji biżuterii codziennego użytku, na przykład pierścionków lub bransoletek. Akwamaryny są również ozdobnymi wisiorkami, naszyjnikami oraz kolczykami. Spotkać je można również na broszkach, stanowiących przepiękny i oryginalny dodatek do wieczorowych kreacji.

Występowanie i ogólna charakterystyka Akwamarynu..

Akwamaryn jest kamieniem o niebieskim lub zielononiebieskim kolorze. Charakteryzuje się wyjątkową trwałością, jednolitym rozłożeniem koloru oraz wysoką przejrzystością. Najbardziej pożądanym kolorem jest niebieski, który choć zbliżony do szafiru, posiada mniej intensywny kolor.
Akwamaryn występuję w wielu miejscach na świecie. Największe złoża tego minerału, występują w Brazylii, jednak równie dużą ilość wydobywa się w Afryce Północnej ora Południowej oraz w Indiach. Na terenie Madagaskaru, spotykany jest najczęściej bladozielony akwamaryn. Zbliżony do odcienia mięty kamień, przepięknie prezentuje się jako wisiorek czy kolczyki, podkreślające urodę delikatnych kobiet. Ze względu na mało intensywny kolor, jest on zdecydowanie tańszy, niż ciemniejsze, niebieskie odcienie.

Jak dbać o akwamaryn?

Akwamaryn choć jest kamieniem twardym, wymaga ostrożnego oraz delikatnego czyszczenia, by nie stracić swojego wyjątkowego koloru. Nie należy zanurzać go na dłużej w wodzie, gdyż może to doprowadzić do odkształcenia się kamienia oraz zmiany jego zabarwienia. Aby wyczyścić kamień, wystarczy lekko wilgotna ściereczka, najlepiej zanurzona w wodzie z płatkami mydlanymi. Równie skuteczne może okazać się woda z płynem do naczyń lub popiołem.
Z racji na swoją twardość, kamień rzadziej ulega zarysowaniom lub odkształcaniu się. Sprawdzi się więc idealnie, jako ozdobny kamyczek umieszczony na pierścionku lub bransoletce, stanowiąc przepiękną i zarazem delikatną ozdobę.

Author: bagatela10.pl