Flaga olimpijska to jedna z najbardziej rozpoznawalnych flag na świecie. Pozostaje bez zmian od 1914 roku, czyli od stworzenia przez francuskiego barona Pierre’a de Coubertina. Kim był ów Francuz? Skąd wziął pomysł na flagę? Co oznaczają kolory flagi olimpijskiej?
Twórca flagi
Jak zostało już powiedziane, twórcą olimpijskiej flagi jest francuski baron Pierre de Coubertin. Żył w latach 1863-1937 i spełniał się w roli historyka i pedagoga. Najwięcej zasłużył sobie jednak jako działacz sportowy, a dokładniej drugi przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, którego był również założycielem.
Uważał sport za uniwersalny sposób na wychowanie współczesnych, pokojowych ludzi, wyznających zasady zdrowego współzawodnictwa i braterstwa.
Inspiracja do stworzenia flagi
Ponoć do stworzenia flagi zainspirowały barona same igrzyska. Dokładniej V Letnie Igrzyska Olimpijskie w Sztokholmie z 1912 roku. Była to bardzo ważne i przełomowe wydarzenie. Po raz pierwszy uczestniczyły na nich reprezentacje państw ze wszystkich kontynentów. Było to spełnienie idei de Coubertina, który chciał, aby na igrzyskach występowali zawodnicy wszystkich krajów, promując sport i braterstwo.
Co oznaczają kolory flagi olimpijskiej
Na fladze olimpijskiej występuje w sumie sześć kolorów : niebieski, czarny, czerwony, zielony, żółty – koła – i biały – tło. Dobór tych barw był nieprzypadkowy. Wszystkie te kolory występowały na flagach państw istniejących w 1913 roku – czyli w momencie, gdy projektował ją de Coubertin. Ponad to każde koło symbolizuje jeden kontynent : niebieski to Europa, czarny Afryka, czerwony Ameryka, żółty to Azja, a zielony to Australia. Splecione razem mają oznaczać braterstwo mimo wszelkich różnic.
Garść ciekawostek
1. Po raz pierwszy publicznie została wyeksponowana w Paryżu w 1914 roku z okazji 20-lecia decyzji o wznowieniu igrzysk.
2. Na olimpiadzie po raz pierwszy pojawiła się w 1920 roku w Antwerpii.
3. Pierwsza flaga z 1920 roku obecnie znajduje się w Muzeum Olimpijskim w Lozannie.
4. Prawnie flaga olimpijska jest chroniona jako znak towarowy i poprzez Traktat z Nairobi.
Najnowsze komentarze