Na czym polega snooker?

Gra, którą wynaleźli Brytyjczycy w Indiach to prestiżowa dyscyplina sportowa, która obecnie jest emitowana w największych stacjach sportowych na świecie. Porównując snooker do bilarda, pierwszy z wymienionych jest zdecydowanie mniej popularny, chociaż ten drugi kojarzy się nam z profesjonalizmem i najwyższym światowym poziomem rozgrywek. Czy wiesz na czym polega snooker i jak w niego grać?

Przede wszystkim ta dyscyplina rządzi się ściśle określonymi zasadami. To gra dla osób z klasą, których cechuje dystyngowany charakter i chirurgiczna dokładność zagrań. Właśnie dlatego snooker jest widowiskowy i zaskarbił sobie serca tylu fanów na całym świecie. To doskonałe widowisko, które można śledzić z zapartym tchem, bo o wygranej decyduje niejednokrotnie jeden ruch. W repertuarze zawodowców znajdziemy nie tylko wbijanie kolejnych bil, ale także zasłanianie przeciwnikowi pola i wystawianie sobie białej bili na czystą pozycję do uderzenia.

Zasady snookera

Być może miałeś okazję odwiedzić snooker pub lub snooker club – bilard 17 stycznia Warszawa. Każde z tych miejsc zrzesza entuzjastów tej formy aktywności i pozwala zapomnieć o całym świecie, skupiając się na bilach i wyniku. Warto jednak znać reguły gry, by działały na korzyść, a nie przeciwko graczom. W snookerze wygrywa ten kto zdobędzie najwięcej punktów (chyba, że ktoś się podda, lub sędzie ogłosi koniec pojedynku). Regułą jest, że do zwycięstwa potrzeba wbicia ostatniej bil, wówczas sumuje się punkty graczy. Kij musi mieć nie mniej niż 91 cm, a do uderzenia można użyć przedłużki, podpórki lub nasadki. Gra się aż 22 bilami, w skład których wchodzą czerwone i bile w innym kolorze. Każda kolorowa bila ma swoją wartość punktową, a żeby uniknąć faulu trzeba wbijać najpierw czerwoną, a potem kolorową. Niepisaną zasadą jest, że jeśli popełni się faul, a sędzia go nie wychwyci, trzeba to zasygnalizować, jak przystało na prawdziwego gentelmana. Snooker to czysta i koleżeńska gra, w której piętnuje się niesportowe zachowanie. Kieszenie (a w bilardzie łuzy) to miejsca gdzie trafiają bile. Warto dodać, że kolorowe bile są wyjmowane z kieszeni podczas rozgrywki i ustawiane na swoich miejscach. Każda kolorowa bila jest oznaczona inną punktacją.

Z całą pewnością snooker to ciekawa i ekscytująca gra, która warto zgłębiać. Przynosi ona mnóstwo przyjemności, a pojedynki są imponujące. Czy teraz wiesz, jak wygląda gra w snookera?

Author: bagatela10.pl