W hodowlach zwierząt często używane są dodatki do pasz, mające wpływ na zdrowie, rozwój i produktywność zwierząt. Jednym z takich produktów jest młóto browarniane, będące produktem ubocznym w produkcji piwa. Produkt ten może być idealnym zamiennikiem innych, białkowych pasz, które są znacznie droższe, a ich działanie jest bardzo zbliżone.
Jak powstaje?
Inna nazywa młóta to wysłodziny browarniane. Jest to produkt powstający w takcie warzenia piwa, będący w tym procesie naturalnym filtrem. Wysłodziny składają się z osadu z łusek, kiełek, a także słodu jęczmiennego. Produkt nie jest rozpuszczalny w wodzie, dlatego też płukany jest gorącą wodą, w celu usunięcia poprzez cukru poprzez rozpuszczenie go. Powstały produkt występuje w trzech możliwych formach:
- świeże – jest półpłynnej konsystencji, zawiera 75% wody
- granulowane
- suszone
Świeże młóto wybierane jest przez hodowców rzadko, ponieważ ma krótszą przydatność do spożycia wynosząco około 2 – 3 dni. Pozostały produkt należy zakisić lub zasuszyć, co zniechęca do korzystania z tej formy. Częściej wybieranymi formami są te suche, ze względu na łatwość stosowania oraz przechowywania.
Dlaczego warto stosować młóto
Wysłodziny browarniane to produkt uzupełniający dietę zwierząt hodowlanych. Zawarte w nim białko chronione, wpływa na poprawę zawartości białka w mleku produkowanym przez krowy, a produkt działa na te zwierzęta mlekopędnie. Produkt ten jest również bogaty w witaminy B1, B2, B4, B5 oraz A i E. Dużą zaletą wysłodzin jest również jakość, ponieważ ziarna stosowane w browarach są poddawane szczegółowej kontroli. Aby utrzymać dobrą jakość produktu, należy odpowiednio go przechowywać, a także stosować w odpowiednich proporcjach, dostosowanych indywidualnie do potrzeb zwierząt. Należy pamiętać, aby nie przekraczać zalecanej dawki, ponieważ może to spowodować obniżenie ilości tłuszczu w produkowanym mleku, a nawet powodować problemy z rozrodem.
Jak przechowywać wysłodziny?
Wybierając wysłodziny w formie mokrej, należy pamiętać o odpowiednim przechowywaniu produktu. Świeży produkt zaleca się przechowywać na powierzchni pochyłej, która zapewni odpowiedni odpływ wody. Jedną z form konserwacji wysłodzin jest kiszenie. Mimo, że nie zawiera w sobie dużej ilości cukru i węglowodanów, kiszenie tego produktu przebiega sprawnie i nie stwarza problemów. Kiszenie młóta najlepiej przebiega w rękawach, ale można również wykorzystać inne zbiorniki, na przykład beczki. Forma mokra może być wybierana ze względu na cenę, ponieważ jest znacznie tańsza niż jej suche wersje. Należy również pamiętać, iż dostępność tego typu składników może być ograniczona, ponieważ produkcja piwa nie jest równo rozłożona w trakcie roku, ze względu na sezonowość. Większe zapotrzebowanie na tego typu produkty jest wiosną i latem, dlatego też to właśnie wtedy można zakupić najwięcej młóta i zrobić odpowiednie zapasy. Zakup bezpośrednio od browaru może być trudny, dlatego też wysłodziny łatwiej jest nabyć od firm pośredniczących w sprzedaży.
Najnowsze komentarze