Jak dbać o siebie w czasach epidemii?

Na całym świecie panuje epidemia, która dotarła do nas z chińskiego miasta Wuhan. Obecnie wirus Covid-19 największe żniwo zebrał w Chinach, Włoszech, Iranie, Hiszpanii.

 

W Polsce lada chwila zarażonych z pozytywnym wynikiem testu na obecność koronawirusa będzie 1000 osób. Ludzie zaczynają panikować, kupują zapasy żywności, lekarstw, środków dezynfekujących. Czy faktycznie mamy się bać, czy zbliża się koniec świata? Przede wszystkim nie jest na potrzebna panika. Musimy pamiętać o kilku podstawowych zasadach higieny.

 

Przed wyjściem na zakupy lub spacer warto założyć maseczkę, rękawiczki jednorazowe. Unikajmy dużych skupisk ludzi. Myjmy często ręce (czas mycia rąk według ekspertów powinien wynosić ok. 30 sekund). Jeżeli jesteśmy w sklepie zachowajmy odstęp od innych klientów, a zakupione produkty, jeżeli pozwoli opakowanie, umyjmy. Za zakupy warto płacić kartą (do 100zł mamy transakcje zbliżeniowe). Pamiętajmy o osobach starszych, jeżeli mieszkają po sąsiedzku, zapytajmy czy nie potrzebują czegoś ze sklepu albo apteki.
Pamiętajmy, że osoby starsze są w grupie największego ryzyka.

Author: bagatela10.pl